Home » Aktualności » ,,OPOWIEDZ NAM MOJA OJCZYZNO…’’

Witam w naszej szkole!

Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo naszych dzieci, poszerzanie ich horyzontów i wzrost wiedzy. Dlatego co roku wychodzimy z nowymi propozycjami edukacyjnymi jakie mają prowadzić do ich rozwoju. Mamy na swoim koncie wiele sukcesów co świadczy o poziomie naszej szkoły i wysiłkach naszej kadry nauczycielskiej. Edukacja jest kluczem do sukcesu Dyrektor szkoły Wanda Fryt

,,OPOWIEDZ NAM MOJA OJCZYZNO…’’

      Pod tym hasłem obchodzona była na ziemi kazimierskiej 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Kazimierskim Ośrodku Kultury widzowie mogli na chwilę przenieść się do schyłku XVIII wieku , aby na własne oczy zobaczyć co się działo podczas obrad Sejmu Czteroletniego, bo wtedy właśnie uchwalono Konstytucję 3 Maja.

      Program przygotowali uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Ks. Władysława Latosa w Kamieńczycach. Zebranych na sali przywitali barwnym korowodem odtańczonym w skocznych rytmach krakowiaka najmłodsi, zbierając gromkie brawa publiczności . Następnie na scenie pojawił‚ się król Stanisław August Poniatowski w towarzystwie marszałka Stanisława Małachowskiego i posłów Sejmu Wielkiego, aby przedyskutować projekt konstytucji a następnie ” dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha”  ją uchwalić. Nie przeszkodziły w tym zamierzeniu nawet pojedyncze okrzyki „veta”. Zaraz też zabrzmiały dźwięki mazurka ze znanym wszystkim refrenem ,, Witaj maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj”, śpiewane przez wszystkich zebranych. Roześmiane dzieci wyłaniające się z wiwatującego tłumu recytowały wiersze poświęcone ojczyźnie.

      Przy tak uroczystym wydarzeniu nie mogło zabraknąć klasycznych dźwięków polskiego tańca narodowego – poloneza. Najstarsi uczniowie odtańczyli go tym razem w oparciu o kompozycję Bartosza Chajdeckiego, którą mogliśmy usłyszeć podczas oglądania serialu „Czas honoru”.

      Akademia dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja była prawdziwą lekcją patriotyzmu zarówno dla młodych aktorów, jak i zebranych w KOK widzów. Chociaż od przedstawianych wydarzeń dzieli nas ponad dwieście lat, pamięć o nich nie ginie a konstytucja 3 Maja przetrwała w pamięci Polaków i do dzisiaj stanowi dumę i otoczona jest należyta czcią i szacunkiem.

      Ojczyzna to przeszłość i teraźniejszość to „źdźbło trawy najmniejsze” - jak brzmią słowa piosenki, którą na zakończenie uroczystości zaśpiewano, bo „tu wszędzie jest moja ojczyzna”.

kons3m-021kons3m-038kons3m-126kons3m-141kons3m-145kons3m-150kons3m-174kons3m-190kons3m-197

Nasza szkoła:

Nasze inicjatywy: